کتاب دنیای سوفی

اثر یوستین گوردر از انتشارات هرمس - مترجم: مهرداد بازیاری-بیشترین ترجمه شده ها

یوستین گردر، سالها فلسفه تدریس‌ میکرد؛ او پیوسته در فکر یک متن فلسفی ساده‌ای بود، تا به‌درد شاگردان جوانش بخورد. گویا متن مناسبی نیافت، پس خود نشست و دنیای سوفی (1991) را نوشت. کتاب با استقبال غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شد و پس از نخستین انتشار، به بیش‌از سی‌زبان ترجمه‌ شد. گردر استاد ساده‌نویسی و ایجاز است. سه‌هزارسال اندیشه را در 600صفحه گنجانده، و زیرکانه از قول گوته می‌گوید: «کسی‌که از سه‌هزارسال بهره‌ نگیرد، تنگدست به‌سر می‌برد.» و چه‌ راحت مباحث پیچیدۀ فلسفه را، به‌زبان ساده و شیوا و همه‌ فهم بیان می‌کند: از جمله: نظریه‌های افلاطون و ارسطو، ریشه‌ گرفتن فرهنگ اروپایی از فرهنگ سامی و هند–اروپایی، هگل را و بحث «آنچه عقلی‌ست ماندنی‌ست.»، و دوران حاضر را و انسان محکوم‌ به‌ آزادی را و ... باید توجه‌داشت که «دنیای سوفی» یک رمان است، رمانی‌ خودآموز، با طرح و بسطی گیرا و دلنشین در بارۀ هستی؛ و دلیل محبوبیت عجیب کتاب در جهان نیز همین است


خرید کتاب دنیای سوفی
جستجوی کتاب دنیای سوفی در گودریدز

معرفی کتاب دنیای سوفی از نگاه کاربران
این کتاب رو در بهترین زمان ممکن خوندم. شانزده سالم بود و ذهنم یک سال بود که درگیر سؤال های ابتدایی فلسفی شده بود. تلاش کرده بودم کتاب های فلسفی پدرم رو بخونم، ولی به خاطر غیر قابل فهم بودن مطالب، شدیداً با شکست مواجه شده بودم. بعد ناگهان این کتاب رو پیدا کردم و با ولع بلعیدم و گاه، سعی کردم که حفظش کنم.

حدود دو سه سال بعد، برادر کوچکم درگیر سؤال های فلسفی شد. اون وقت بود که من، به تقلید از این کتاب، سه نامه ی فلسفی در سه جای پیش بینی نشده براش گذاشتم که در اون، بیشتر به طرح مسائل بسیار کلی در قالبی بسیار ساده پرداختم. اولی راجع به خودشناسی بود که به اسم خودش، برای خودش پست کردم؛ دومی راجع به هستی شناسی بود که روی یه کاغذ دفتر پرینت کردم و گذاشتم لای دفتر مشقش تا صبح سر کلاس ببینه. سومی راجع به معرفت شناسی بود که یادم نیست چطور بهش رسوندم.

به رغم تصورم، تأثیر این سه نامه به قدری شدید بود که به وحشت افتادم و شک کردم که آیا کار درستی کردم یا نه؟ این سه نامه تغییر بزرگی در روند زندگی برادرم گذاشت که اگه این روند به موفقیت منجر نشه، فکر نکنم بتونم خودم رو ببخشم. خلاصه گفتم یه وقت این کار رو با بچه های خانواده تون نکنید!

مشاهده لینک اصلی
گوته: کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست به سر می‌برد

یوستین گردر در این کتاب از یونان قدیم شروع می کند و تا عصر حاضر پیش می آید و همه اندیشه ها را می گوید
البته فقط به فلسفه اروپا می پردازد و کاش در مورد فلسفه شرق هم می نوشت.از چین و مصر و ایران و صد البته هند
با این همه تجربه لذتبخشی بود. یه کتاب فلسفی-ادبی که همراه دختری نوجوان فلسفه می آموزی
یاد می گیری مثه کودکی که تازه بدنیا اومده با حیرت و شگفتی به جهان بنگری
و اینکه سعی کنی بالای تار موی خرگوش بری و دنیایی رو ببینی که موهای انبوه خرگوش اجازه دیدنش را بهت نمی داد

:نتیجه

نویسنده در فصل های آخر حرف بسیار عمیقی میزند
دغدغه اصلی ما انسان های بجای اینکه جستجو درباره علت هستی باشه، این شده که زیباترین بانوی جهان امسال کی خواهد بود؟
!!!برنامه ها و مجلات مد لباس ،کلی ما را بخودشون مشغول می کنند
اما اینها چه جوابی به سوالات اساسی ما خواهند داد؟؟؟


:در مورد ریشه فلسفه

واژه فلسفه ریشه در کلمه یونانی @آرخه@ به معنی بذر دارد. در واقع فلسفه به دنبال کشف ماده المواد عالم است که جهان هستی از چه چیز به وجود آمده است همچنین واژهٔ فلسفه به معنای دوستداری حکمت نیز هست و ریشهٔ یونانی دارد که سپس به عربی و فارسی راه یافته است. مشهور است که نخستین بار فیثاغورس واژه مذکور را به کار برده است؛ زمانی که از او پرسیدند: «آیا تو فرد حکیمی هستی؟» وی پاسخ داد:«نه، اما دوستدار حکمت
(Philosopher)
هستم

از ویکی پدیا

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب دنیای سوفی


 کتاب بدشانسی و دردسر
 کتاب نام من سرخ
 کتاب دنیای سوفی
 کتاب گتسبی بزرگ
 کتاب پرواز کن کبوترم
 کتاب سیر و سلوک زائر (سالک)